Setkání tomíků na Slovensku

zuzka

:

Asociace

Na přátelskou návštěvu slovenských oddílů turistické organizace mládeže jsme se vydali 8. června  počtu 18 členů oddílu TOM Ještěrky Nový Jičín. Naši přátelé nás přivítali  na turistické základně v Krpeľanech, která se nachází na Velké Fatře. Setkání připravila vedoucí z oddílu TOM Zniev, se kterým udržujeme přátelské vztahy. Celkem se zde setkaly čtyři oddíly: TOM Zniev, TOM Krpeľany, TOM Mošovice a náš oddíl TOM Ještěrky. Dostalo se nám přátelského přijetí a pohostinnosti. 

V pátek jsme se vydali do vesnice Stankovany a odtamtud zamířili na horu Šíp, která měří 1170 m. n. m. Počasí bylo velmi příjemné a při pohledu na krásu Šípu se nám tajil dech. Turistiky se zúčastnily také mladší šestileté děti a byly úžasné a neunavitelné. Okolní příroda je velice krásná a rozmanitá, děti měly stále plno otázek a postřehů. Cestou do Žaškovského sedla jsme měli nemilou příhodu s divokým koněm, který protrhl elektrický ohradník a pak nás proháněl po louce a vynucoval si pamlsky. Děti byly docela vystrašené a my také. Dále jsme postupovali národním parkem Šíp a pozorovali překrásné rostliny Orlíček alpský a dokonce i hořce, které má Asociace TOM ve znaku. Výstup na horu Šíp byl náročný ale daleko náročnější byl sestup, který byl velice příkrý a půda se sesouvala.

Krásný byl přechod po houpacím mostě přes řeku Váh.

V sobotu se k nám přidaly ostatní oddíly a nastalo seznamování, soutěže a hry. Děti se spřátelily velice rychle a dospělí si měli také co povykládat. Občas děti nerozuměly slovenským slovům a docela jsme se u toho zasmáli.

Měli jsme i krásnou přednášku o stromech a děti si mohly vyzkoušet své znalosti. Stihli jsme se i podívat na hasičskou soutěž, které byla nedaleko odtud. Celé dny se linula skvělá vůně z pokrmů připravovaných na ohni a opravdu jsme si to tu užívali jako v ráji.

Naši slovenští přátelé jsou velice přátelští a laskaví, prostě krásní lidé jako je krásná jejich příroda. Před odjezdem jsme se domluvili, že podobné setkání připravíme u nás v Novém Jičíně a budeme se snažit, abychom také my byli tak skvělými hostiteli jako tomíci ze Slovenska.

  

Jana Holišová, vedoucí oddílu TOM Ještěrky, Nový Jičín

 

Fotografie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Prosíme odpovězte na otázku
To prevent automated spam submissions leave this field empty.