Na Tříkrálovou Okoř se vždy těšíme. Je to takové každoroční svižné vykročení do nového roku.

Asociace

Na tříkrálovém pochodu se potkáme  s kamarády a známými, které jsme třeba rok neviděli, a  ověříme si, jestli je o nejstarší turistický podnik široko daleko stále zájem. Náš pochod slavil letos pěkné 54. narozeniny!

8. ledna 2022 tomu bylo nejinak. Jindra Zoufalá z řad  roztockých tomíků vše obvolala, napekla, kroje králek poopravila. My ostatní, asi třicítka pomocníků na startu, při značení trasy tam, kde nevede turistická značka, v zámku či v Číčovicích u kaple, kde tradičně prodáváme pro uštvané pochodníky svářo a klobásku, jsme také stanuli na značkách…

Klaplo to letos pěkně. Pět stovek pochodníků se vydalo z Veleslavína od staré školy směr Okoř. Na start přišli tradiční dálkoplazové, co Okoř absolvovali už snad čtyřicetkrát, rodiče s dětmi, sportovní tatínek s půlroční mrňavkou připoutanou na hrudi, parta veselých žen, roztocký občan ZH se zlatou korunou, hodnou ženou, vnučkou a synem, veselý chlapík s rumem…

To vše sledoval a natáčel reportér Českého rozhlasu Region a jistě  přebírala radia celé Visegradské čtyřky.

Ti všichni cestou  viděli  krásně opravenou Juliánu, pomníček dávného mordu-dcerovraždy   na rozcestí u Horoměřic, v Okoři byli nadšeni ze skvělého sokolníka a z otevřeného hradu. Tamnímu panu starostovi děkujeme, rádi a každoročně.

Část pochodníků pak odjela domů po vlastní ose, část využila námi připravené autobusy. V roztockém cíli, totiž v zámku, čekali malí a mladí tomíci v hábitech třech králů. Ano, byl tam i ten černý vzadu, ale občas vystoupil i dopředu, aby to bylo korektní.

Účastníci i pořadatelé měli myslím dobrý pocit. Počasí nám přálo, hlavně dopoledne, kdy i vysvitlo slunko. Bahno se dalo přežít.

Tříkrálové vyšlápnutí podpořilo naše město, dík za příjemný zámecký  azyl patří paní ředitelce Zitě Suchánkové, darem nám přispělo vinařství Ludwig. Díky všem.

A v lednu 2023 vzhůru na Okoř po pětapadesáté.

Tomáš Novotný

Fotografie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Prosíme odpovězte na otázku, jde o prevenci proti robotům a spamu