Tomíci krajině
- Proč pomáhat?
Krajinu již nestačí pouze chránit, ale je třeba ji obnovovat. Změny vidíme na vlastní oči, lesy kolem našich tábořišť řídnou, dlouhá úmorná sucha nám někdy nedovolují rozdělávat oheň, povodně vyplavily nejednu klubovnu nebo tomíckou chalupu. O pomoci přírodě a o klimatu v oddílech s dětmi mluvíme, nestrašíme je. Hledáme různé cesty, jak se k přírodě chovat šetrně, jak se vyrovnat se změnami a jak krajině pomoci.
- Jak tedy mohou oddíly pomáhat?
To, že čtete tento text, znamená, že o pomoci přemýšlíte. To je skvělé! Co by mohlo být ve vašich silách?
- >Vyrazili byste s dětmi do akce a pomohli vlastníma rukama?
- >Drobná i větší opatření při táboření nebo i během roku?
- >Vzdělávání dětí a vedoucích o klimatu.
Vyrazíte ven a věnujete krajině pár hodin nebo dokonce celý víkend?
Mnoho oddílů již nějaký zásah v přírodě a pomoc zrealizovalo. Můžete se inspirovat. Příklady dobré praxe jsme sepsali tady. Oddíly likvidují náletové dřeviny, vysazují odolné druhy stromů, starají se o oplocenky, obnovují značení přírodních památek, pomáhají s obnovou stezek…Přidejte se i vy?
Máte ve vašem okolí nějakého odborníka, který vám bude umět poradit? Například ochranáře, zapáleného učitele biologie, známého na odboru životního prostředí nebo třeba v oddíle studenta přírodovědy? Někoho, kdo do toho půjde s vámi, doporučí správný postup a ještě k tomu dětem vysvětlí, proč se to tak dělá. Cílem zásahu je pomoct, ne uškodit. Proto je určitě dobré vědět, jak na to.
Kde hledat další inspiraci, příležitosti a odborníky?
Zajímavým a pro oddíly jako dělaným projektem jsou “Patronáty”. Projekt pořádá Skautský institut a propojuje oddíly, odborníky na ochranu přírody a správce cenných lokalit. Jeho cílem je, aby děti pravidelně pečovaly o konkrétní kousek přírody (les, mokřad...). Díky tomu si osvojují přírodní hodnoty, poznávají druhy biotopů a získávají praktické zkušenosti s ochranou a obnovou přírody. Jde například o výsadby stromů, čištění pramenů, budování tůní, likvidování náletových dřevin, značení stezek nebo péče o ohrožené druhy.
Webové stránky "Péče o přírodu", kterou připravilo Hnutí Brontosaurus, obsahují informace a jednoduché návody k řadě snadných i komplexnějších činností v přírodě. Najdete zde například opravdu pěkné videonávody, jak správně zasadit a pečovat o strom, jak vyrobit ptačí budku nebo úkryty pro další živočichy, jak čistit studánky nebo dokonce vybudovat tůni.
Mnoho metodických materiálů pro bádání a poznávání například mokřadů nabízí Český svaz ochránců přírody na stránkách “Naše mokřady”.
Po republice existuje mnoho ekocenter a organizací, které na sebe mají navázané odborníky a nadšence. Právě oni vás mohou dobře nasměrovat a najít aktivitu ušitou na míru pro váš oddíl. Například společnost přátel přírody Čmelák nabízí aktivity pro dobrovolníky na lokalitách v Libereckém kraji, ale i za hranicemi v Krušných horách. Např. sečení trávy na Českolipsku, v okolí Kamenického Šenova, výsadba a péče o smíšené lesy v okolí Ještědu, budování mokřadů v Novoborské amazonii a v okolí Jablonného v Podještědí.
- Vaši pomoc krajině lze i dobře dotovat finančně.
Pokud jste oddíl Asociace TOM, můžete využít dotaci “Zelená výprava”. Jedná se o až šestidenní akci zaměřenou na poznávání přírody, ekologii, ekologické programy, brigády v přírodě nebo pomoc při údržbě památek a podobné akce. Z dotace je možno proplatit 50 až 70 Kč na účastníka a den od 6 až 26 let včetně do maximální výše 70 % ze skutečně vynaložených nezbytně nutných nákladů na akci. Více o dotaci se dozvíte v Dotační kuchařce 2025.
Řešíte spotřebitelské chování při oddílových aktivitách?
Respektujme limity planety. Můžete a chcete v oddíle změnit přístup k plánování akcí, vaření, táboření….?
Některé přímo tomícké tipy jsme probrali a sepsali v rámci “Kolotoče nápadů” na téma EKOtábory. V tomto online setkání jsem probrali vaše nápady, jak plánovat jídelníček, jak se vyhnout velkému množství obalů, jak na odpady, jak na šetrnou hygienu na táborech...
Česká rada dětí a mládeže nastartovala platformu Envirotábory, která umožňuje sdílení různých nápadů, aktivit, zlepšováků a dalších zajímavostí, které mnozí vnímáme na svých táborech za samozřejmost, ale pro druhé je to úplná novinka. Zejména v oblasti stravování a dopravy. K projektu se pojí i různé kurzy a online semináře.
Velmi dobrým pomocníkem je příručka udržitelných skautských akcí “PUSA pro svět”. Tuto online knihu vydali Skauti na Zemi a zpracovali v ní pět oblastí: místo konání, jídlo, drogerie a osobní hygiena, materiální zajištění a ceny a upomínkové předměty. Vedle spotřebitelských témat se v příručce dočtete i to, jak v týmu začít se změnou, jak téma udržitelnosti využít pro učení, nebo jak rozvíjet odpovědnou spolupráci s okolím.
- Pořízení materiálu můžete také dotovat finančně.
K pořízení materiálu, díky kterému budou oddíly šetrnější k přírodě, budou mít ekologičtější tábory a energeticky úspornější chod, lze využít dotaci “Zelený materiál”. Lze například dotovat náklady na ekologické prostředky (drogerie do klubovny a na tábor s nejvyšší mírou ekologičnosti: jary, šampony, čističe toalet), úsporu energie (šetrné LED žárovky do kluboven, lepší těsnění oken, termostatické hlavice na topení), solární panely (solární panely na tábory) a další materiál (kompostéry na oddílové základny, hry s ekologickou tematikou, nádoby na třídění odpadu). Více se dozvíte v Dotační kuchařce 2025.
Vzdělávání o klimatu (připravujeme...)
Anežka Šubrtová, anezka@a-tom.cz