Ekologický den v Opárenském mlýně

Ondra
Asociace

O podzimních prázdninách se TOM Chippewa a TOM Dakoti ubydlili v Opárenském mlýně. Mimo krásných výletů do okolí, využití přívozu v Žernosekách, dlabání dýně a vaření dýňové pomazánky a čaje z ginga nebo okukování dálničních staveb a mostů jsme měli možnost zažít den s Lubošem Peterkou, pracovníkem CHKO České středohoří. Právě o tomto dni, celém v režimu pana Peterky, bych chtěl pár větiček napsat... a vřele doporučit dalším tomíkům!

Ráno v devět hodin přijel pan Peterka, připravil si vše potřebné a hned zapojil děti do prezentace ohledně třídění odpadů, rozkladu odpadků v přírodě apod. Hravou formou přednášky, kdy notnou část hovořili i tomíci, rozhodně nenudil, naopak. Děti tipovaly jako o závod, zda se v přírodě rozloží dříve ponožka, pomerančová kůra nebo nedopalek z cigarety. Po krátké pauze přišla na řadu prezentace představující CHKO České středohoří - fotky zvířat byly dobrým lákadlem. Po obědě s námi pan Peterka vyrazil na komentovanou výpravu na nedaleký Lovoš. Čekalo nás plno zajímavých zastavení na místech, která bychom sami nejspíš přešli bez povšimnutí. Mohli jsme tak společně proklít Poppovu trasu (značená přitlučenými konzervami do živých stromů), dozvědět se o podokapové školce, pravém lese Středohoří, omrknout ekodukt na nové dálnici a vyzvednout kešku. Na vrcholu Lovoše se pak pokochat pohledem (i když byla videtelnost slabší, blízské kopce se na horizontu přeci jen rýsovaly). Na vlastní oči jsme tak viděli přírodní zajímavost kopce Boreč (teplé průduchy) nebo Portu Bohemicu. Pochopili jsme tak zvláštnost povodní na lovosicku i to, že Litoměřický zlom opravdu nepoznáte tak, že s vámi parník na Labi hupne:-)

Celý den v režii pana Peterky byl opravu příjemný, poučný a zajímavý. Budete-li nocovat v Opárně, zkuste si i vy přes správkyni Helču Podroužkovou (oparenskymlyn@a-tom.cz) domluvit některou z mnoha prezentací či komentovaný výlet do okolí. Stojí to za to!

Tomek Hurt

TOM DAKOTI