Slunce, Salza, ferrata.

denisa
Asociace

Michal Lokvenc a Ondra Jansa jsou patnáctiletí kamarádi a členové turistického vodáckého oddílu Lotři, se kterým poprvé vyrazili na zahraniční expedici za divokou vodou a poznáním.

„Salza v Rakousku je oblíbená destinace českých vodáků. My jsme se to snažili letos ještě ozvláštnit tím, že jsme si sjeli řeku Steyr a vylezli nedalekou ferratu,” vysvětluje Tomáš Buriánek, hlavní vedoucí oddílu a organizátor akce.

I když se akce odehrála až nyní, pro kluky začala platit už o Vánocích. „Pod stromečkem jsme oba dva dostali takový voucher na akci! Rodiče se na tom dohodli s našimi vedoucími a až do Vánoc vše drželi v tajnosti,“ říká Michal, který o Salze slýchával pouze z vyprávění starších zkušenějších kamarádů. „Přistupovali jsme k tomu s respektem, zatím jsme si spolu na lodi sjeli jen české řeky, které nemají nějak vysoký průtok, ale hodně jsem se těšili.“ doplňuje znalecky Ondra.

„Jako první jsme ochutnali Steyr, na který se nastupuje pod velikým vodopádem. V ten moment jsme se opravdu báli. Voda valila daleko více, než jsme byli zvyklí. Po pár záběrech jsme si ale uvědomili, že se na sebe dokážeme spolehnout a nakonec jsme neměli žádný problém,“ říká Ondra. Salza, která se sjížděla zbývající dny, už pak byla jako zasloužená odměna. „Je to tak průzračná řeka, že je vlastně pořád vidět dno. Ale na koupání to moc nebylo, bylo to hodně ledové.“

Ať už se jednalo o sjezd vody, nebo adrenalinový výstup na ferratu, všechny zážitky účastníci expedice prožívali společně. „Na vodě to platí ještě dvojnásob, je to kolektivní sport i z bezpečnostního hlediska. Ondra s Michalem viděli opravdovou partu lidí, které z dětského kolektivu ještě znát nemohli. Lidé se musí sice chovat naprosto samostatně, ale zároveň dohlížet na ostatní,“ vysvětluje Tomáš Buriánek, který čekal, až kluci dorostou do toho správného věku, kdy se o sebe sami postarají a akci si užijí.

„Jsme rádi, že jsme na takové akci mohli být. S rodiči bychom si třeba takovou řeku nikdy nesjeli, navíc jsme poměřili síly s dospělými vodáky na řece, která už něco znamená,“ doplňují souhlasně Michal s Ondrou. Potvrzují tím i dlouhodobě známou věc, že turistické oddíly vytváří důležitou nabídku smysluplného trávení volného času.

Více o akci na www.lo3.cz

Karel Neuschl, TOM Lotři, Hronov

Fotografie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Prosíme odpovězte na otázku, jde o prevenci proti robotům a spamu