Hendikepovaní vytrhli drakovi zub

lukas.husek
Asociace

Hronov, park A. Jiráska: Klání s názvem Den nezávislosti si dalo dlouhodobě za cíl propojovat svět hendikepovaných se světem zdravých lidí a odpolednem plným her a soutěží široké veřejnosti ukázat, že k sobě všichni máme velice blízko. Bariéry totiž boří nejlépe děti.

Odpoledne začalo divadelním představením náchodského stacionáře. „Naši klienti secvičili hru Draka bolí zub, se kterým se chtěli samozřejmě předvést. Už to, že hendikepovaní hrají divadlo zdravým lidem je vlastně úžasný moment a stojí za zamyšlení.“ Uvedla k akci ředitelka stacionáře Cesta Denisa Voborníková.

Návštěvníci s dětmi, kteří se rozhodli strávit sobotní odpoledne v parku, pak ještě mohli vidět policejní psy v akci, vyzkoušet si na vlastní kůži canisterapii, handbiky nebo okusit jaké je to držet v ruce hasičskou hadici. Úspěch zaznamenalo vystoupení šermířské (larperské) skupiny Artair. Hronovští Lotři si pro děti připravili lukostřelbu a svezli je na raftu. „Děláme to tak na mnoha akcích, ale jen tady může široká veřejnost vidět, že v lodi úplně stejně sedí jak zdravé, tak hendikepované dítě.“ Doplňuje Tomáš Buriánek, vedoucí turistického a vodáckého oddílu Lotři.

„Mně se na akci líbí, že už se s některými dětmi ze stacionáře vlastně známe, vidíme se poněkolikáté a vždycky je to s nimi prima. Oni se pořád smějí a všechno si užívají jakoby víc,“ vysvětluje Nikola Hornychová z vodáckého oddílu Lotři, která pomáhala dětem do raftu.

Akci Den nezávislosti již podruhé organizovalo občansské sdružení Cesta, které pečuje o děti se zdravotním a mentálním hendikepem a Lotři - turistický a vodácký oddíl z Hronova. Navazují tím na dlouhodobější spolupráci, kterou chtějí formou společných akcí seznamovat děti mezi sebou a veřejnost informovat, že předsudky již dnes nejsou vůbec moderní.

„Měsíce příprav a shánění dalších partnerů nám vždy dají velice zabrat. Zde to z nás ale všechno spadne a naopak nás moc potěší, že jsou zde lidé spokojení a odchází domů bohatší nejen o nějaké zážitky, ale i o kladné dojmy ze setkání s trochu jinými dětmi.“ Dodává Denisa Voborníková, ředitelka náchodského Stacionáře. „Ještě jednou musím poděkovat našim sponzorům a městu Hronov, které nám opět poskytlo zázemí a pomohlo nám s přípravami. Velikou roli opět sehrála přítomnost náchodské českobratrské církve, bez jejíž pomoci by se akce nedala ani uspořádat,“ dodává ještě Voborníková.

 

Více informací o spolupráci obou spolků naleznete na adrese www.spolecnysvet.com

 

Kontakty:

Denisa Voborníková, tel: 737 219 833

e-mail: vobornikova@stacionarcesta.cz

 

Tomáš Buriánek, tel: 775 951 461

e-mail: info@lo3.cz

Fotografie: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Prosíme odpovězte na otázku, jde o prevenci proti robotům a spamu