Kolotoč nápadů

Příští Kolotoč: 24. 3. 2022 v 20:00 - Děti ve vedení oddílu
as

Kolotoč nápadů - pravidelné online sešlosti tomíků!

Věříme, že i pro vás je inspirativní potkat se s ostatními vedoucími, ať už na sněmu, srazech, oddílových vícebojích či třeba návštěvách na výpravách jiných oddílů. Pokud ano, doražte na Kolotoč nápadů, kde se snažíme představovat různé pohledy na rozličné oddílové aktivity. Že zrovna dané téma není pro vás? Že nemáte zrovna moc času? Ale kde že! Připojte se na Google Meet a poslechněte si, jak určitý oddílový aspekt řeší v jiných oddílech. Třeba vás to nalomí:) 

Diskuze probíhají přes Google Meet. K připojení vám stačí počítač s mikrofonem, ideálně však i s kamerou, postačí i chytrý telefon. Odkaz na videomístnost Kolotoče nápadů: https://meet.google.com/awe-bqaz-xct.

Pokud chcete dostávat informace, novinky, termíny ke Kolotoči nápadů, můžete nám zanechat kontakt ve formuláři a my se vám s dalšími informacemi ozveme.

Mále-li jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat na emailu kolotoc@a-tom.cz.


NÁPADY Z KOLOTOČE - Databáze aktivit a her oddílů

Podělte se s ostatními tomíky o vaše nápady na online program na oddílových schůzkách, nebo offline hry, které se dají hrát distančním způsobem. V databázi aktivit naleznete mnoho nápadů. Pojďme je společnými silami stále rozšiřovat, vzájemně si pomáhat, inspirovat se. Vaše návrhy můžete zapsat dle instrukcí přímo na web, kde postupně vznikne zásobník her, aktivit a dalšího programu.

Stránku s nápady naleznete na adrese: http://bit.ly/napady-z-kolotoce


CO PLÁNUJEME?

24. 3. 2022 ve 20:00 - Děti ve vedení oddílu

Pojďte si poslechnout zkušené vedoucí, kteří nám představí jejich oddílovou cestu, kdy se snaží zapojit mladší či starší děti do vedení. V jakém věku začít? Je to cesta pro každého? S čím mohou děti ve vedení pomoci a co naopak tato pomoc přinese jim? Stojí o zodpovědnost dnešní mladí lidé? Je to cesta, která zabezpečí budoucnost oddílů? Mnoho otázek, nemáme jasný recept. Přijďte si poslechnout zkušenosti z jiných TOMů, podělte se o vlastní. 


CO PROBĚHLO?

24. 2. 2022 - Nesoutěživost v oddíle (#12) Zajímavé povídání Petra Němčíka z oddílu Medvědí Stopa z Holešova o tom, že zajímavý a poutavý program lze pro děti připravit i bez bodování, porovnávání a soutěžení.

27. 5. 2021 - Eko-tábor (#11) (článek zde). Táboříme všichni, tak jsme si ukázali, jak by naše tábory mohly být šetrnější k přírodě, ekologičtější. Vzali jsme to všemi směry - od nákupů, přes hygienu na táboře, třídění i biodpad. 

29. 4. 2021 - Půjčovna materiálu (#10) (článek zde). Představení novinky v Evidenci - nově máme možnost si mezi oddíly půjčovat táborový materiál, techniku, kostýmy či třeba rekvizity na tábor.

8. 4. 2021 - Zdravověda v oddíle (#9) (článek zde). Velezkušená a zdravovědou protřelá parta kolem Froda Serbuse z Brna představila, jak by mohla probíhat zdravověda v oddílu. Praktické nápady a poznatky, fungující postupy a vyzkoušené fígle sypali z rukávu:) 

11. 3. 2021 - Celotáborovky - zahajování celotáborových her (#8) (článek zde): Třetí Kolotoč ze série CELOTÁBOROVKY. Zaměřili jsme se na zahájení celotáborovky. Přes 110 účastníků prošlo postupně 4 částmi Kolotoče: A) Vědí či nevědí děti, co za CTH se bude hrat? B) Kdy CTH  na táboře vystartuje - ihned, první večer či třeba až po dvou dnech? C) Je rozdělení družin nějak zakomponováno do zahájení CTH? D) praktické drobnosti, které mohou CTH povýšit. 

18. 2. 2021 - Celotáborovky - témata celotáborových her (#7) (článek zde): Druhý Kolotoč ze série CELOTÁBOROVKY. Zaměřili jsme se na samotná témata celotáborovek. Nápaditosti ve výběru témat se totiž meze nekladou. Dvacítka velmi rozlišných témat inspirovala 150 vedoucích z řad tomíků i netomíků. 

28. 1. 2021 - Celotáborovky - bodovací systémy (#6) (článek zde): První Kolotoč ze série CELOTÁBOROVKY byl zaměřen na táborové bodování, herní systémy apod. Vedoucí se vzájemně inspirovali a představili ostatním, jakým způsobem na táborech je možné ztvárnit bodování, jak probíhá přepočet bodů z různých her apod. 

16. 12. 2020 - Facebook a oddíl (#5) (.pdf z prezentace zde): Představili jsme možnosti oddílové propagace a komunikace přes Facebook. Zjistili jsme, jaké jsou rozdíly mezi stránkami a skupinami, jak správně plánovat a vyhodnocovat příspěvky, jak tvořit obsah. Ukázali jsme si pár základních triků, jak správně ovládat Facebook, aby se stal dalším pomocníkem při oddílové propagaci. Kolotočem nás provedla Soňa Polak.

3. 12. 2020 - Google svět (#4) (článek o Googlu pro neziskovky zde, článek o Google nástrojích bude zde): Zaměřili jsme se na služby Google a jejich možného využití v oddílové komunikaci, přípravě programu apod. Představili jsme vám možnosti, jak získat placené služby od Google zdarma a jak je následně využít v oddílech. Popsali jsme si, jak využít neomezeného prostoru na Google Disku pomocí sdílených disků, jak pracovat ve více lidech v jednom dokumentu. Jak vytvářet jednoduché formuláře pro přihlášení na akce, jak propojovat tabulky a mnoho dalšího. Rovněž jsme zmínili službu Techsoup, díky které mohou oddíly získat levnější software.

19. 11. 2020 - Hry a aktivity na online schůzkách (#3) (článek zde): Chcete se inspirovat pro tvorbu oddílového programu v online době? Tak rychle sem! Videodiskuze nad oddílovými aktivitami v online době. Opět jsme požádali několik oddílů o představení aktivit, které mají vyzkoušené i v online prostoru! Sešla se kupa nápadů a my ji připojujeme skrze článek vám všem. Popisované aktivity jsme rozdělili do 3 kategorií: HRY, AKTIVITY, TECHNICKÁ POMÁHÁTKA.

12. 11. 2020 - Jak na oflajn program v onlajnu (#2) (článek zde): Debata o oddílovém programu v době, kdy se nemůžeme s dětmi potkávat. Požádali jsme několik oddílů o popsání jejich nápadů, jak oddílový program řeší. Sešla se hromada nápadů a my ji přinášíme formou článku i vám všem. Popisované aktivity jsme rozdělili do 3 kategorií: VÝZVY, PUTOVÁNÍ, HRY.

14. 10. 2020 - Online svět tomíků (#1) (článek zde): První sešlost, zahájení Kolotoče nápadů. Činnost tomíků se v koronadobě přerušuje, ale my víme, že nechceme o kontakt s dětmi přijít. Možná si říkáte, že není dobré akce přesouvat do online prostředí, že tam děti budou trávit dost času svého volna či distanční výuky ve škole. Ale máte lepší řešení? Pokud se do online světa provizorně nepřesměrujete, zbývá vám druhá varianta - oddílovou činnost zcela přerušit, v kontaktu s dětmi nebýt, nerozvíjet oddílovou pestrost. Tedy, dejte online schůzkách šanci - o kontakt nepřijdete a při troše snahy objevíte zajímavé možnosti, které byste s oddílem ve vaší klubovně nevyzkoušeli. Tedy, pojďme se i my, vedoucí, trochu posunout ve vedoucovské roli:) V článku představujeme aktivity založené na potkání se v online klubovně vytvořenou třeba přes Google Meet.  Všechny níže nastínené možnosti patří mezi online nástroje, lze-li je tak nazvat. Snažili jsme se sepsat aktivity, u kterých využijete přímo techniku - notebook, internet či chytrý telefon. 

GOOGLE MEET

Přečtěte si článek o tom, jak Google Meet založit, jak si zřídit účet s doménou tomici.cz a další (článek zde). Výborný online nástroje pro virtuální činnost oddílů.