Kolotoč nápadů

Kolotoč nápadů

Kolotoč nápadů - pravidelné online sešlosti tomíků! Věříme, že i po vás je inspirativní potkat se s ostatními vedoucími, ať už na sněmu, srazech, oddílových vícebojích či třeba návštěvách na výpravách jiných oddílů. Pokud ano, doražte na Kolotoč nápadů, kde se snažíme představovat různé pohledy na rozličné oddílové aktivity. Že zrovna dané téma není pro vás? Že nemáte zrovna moc času? Ale kde že! Připojte se na Google Meet a poslechněte si, jak určitý oddílový aspekt řeší v jiných oddílech. Třeba vás to nalomí:) 

Diskuze probíhají přes Google Meet. K připojení vám stačí počítač s mikrofonem, ideálně však i s kamerou, postačí i chytrý telefon. Odkaz na videomístnost Kolotoče nápadů: https://bit.ly/kolotoc-napadu.

Pokud chcete dostávat informace, novinky, termíny ke Kolotoči nápadů, můžete nám zanechat kontakt ve formuláři a my se vám s dalšími informacemi ozveme.

Ondra, Tomek, Hop a Anežka

CO PLÁNUJEME?

28. 1. 2021 ve 20:00 - Celotáborovky - bodovací systémy

První Kolotoč ze série CELOTÁBOROVKY bude zaměřen na táborové bodování, herní systémy apod. Rádi bychom se vzájemně inspirovali a představili ostatním, jakým způsobem na vašich táborech ztvárňujete bodování, jak probíhá přepočet bodů z různých her apod. Sbíráte mince, nebo sypete písek do skleněných válců, věšíte na strom postavičky, či lepíte do plánu papírové budovy? To vše nás zajímá.

 

CO PROBĚHLO?

16. 12. 2020 - Facebook a oddíl (#5) (.pdf z prezentace zde): Představili jsme možnosti oddílové propagace a komunikace přes Facebook. Zjistili jsme, jaké jsou rozdíly mezi stránkami a skupinami, jak správně plánovat a vyhodnocovat příspěvky, jak tvořit obsah. Ukázali jsme si pár základních triků, jak správně ovládat Facebook, aby se stal dalším pomocníkem při oddílové propagaci. Kolotočem nás provedla Soňa Polak.

3. 12. 2020 - Google svět (#4) (článek o Googlu pro neziskovky zde, článek o Google nástrojích bude zde): Zaměřili jsme se na služby Google a jejich možného využití v oddílové komunikaci, přípravě programu apod. Představili jsme vám možnosti, jak získat placené služby od Google zdarma a jak je následně využít v oddílech. Popsali jsme si, jak využít neomezeného prostoru na Google Disku pomocí sdílených disků, jak pracovat ve více lidech v jednom dokumentu. Jak vytvářet jednoduché formuláře pro přihlášení na akce, jak propojovat tabulky a mnoho dalšího. Rovněž jsme zmínili službu Techsoup, díky které mohou oddíly získat levnější software.

19. 11. 2020 - Hry a aktivity na online schůzkách (#3) (článek zde): Chcete se inspirovat pro tvorbu oddílového programu v online době? Tak rychle sem! Videodiskuze nad oddílovými aktivitami v online době. Opět jsme požádali několik oddílů o představení aktivit, které mají vyzkoušené i v online prostoru! Sešla se kupa nápadů a my ji připojujeme skrze článek vám všem. Popisované aktivity jsme rozdělili do 3 kategorií: HRY, AKTIVITY, TECHNICKÁ POMÁHÁTKA.

12. 11. 2020 - Jak na oflajn program v onlajnu (#2) (článek zde): Debata o oddílovém programu v době, kdy se nemůžeme s dětmi potkávat. Požádali jsme několik oddílů o popsání jejich nápadů, jak oddílový program řeší. Sešla se hromada nápadů a my ji přinášíme formou článku i vám všem. Popisované aktivity jsme rozdělili do 3 kategorií: VÝZVY, PUTOVÁNÍ, HRY.

14. 10. 2020 - Online svět tomíků (#1) (článek zde): První sešlost, zahájení Kolotoče nápadů. Činnost tomíků se v koronadobě přerušuje, ale my víme, že nechceme o kontakt s dětmi přijít. Možná si říkáte, že není dobré akce přesouvat do online prostředí, že tam děti budou trávit dost času svého volna či distanční výuky ve škole. Ale máte lepší řešení? Pokud se do online světa provizorně nepřesměrujete, zbývá vám druhá varianta - oddílovou činnost zcela přerušit, v kontaktu s dětmi nebýt, nerozvíjet oddílovou pestrost. Tedy, dejte online schůzkách šanci - o kontakt nepřijdete a při troše snahy objevíte zajímavé možnosti, které byste s oddílem ve vaší klubovně nevyzkoušeli. Tedy, pojďme se i my, vedoucí, trochu posunout ve vedoucovské roli:) V článku představujeme aktivity založené na potkání se v online klubovně vytvořenou třeba přes Google Meet.  Všechny níže nastínené možnosti patří mezi online nástroje, lze-li je tak nazvat. Snažili jsme se sepsat aktivity, u kterých využijete přímo techniku - notebook, internet či chytrý telefon. 

GOOGLE MEET

Přečtěte si článek o tom, jak Google Meet založit, jak si zřídit účet s doménou tomici.cz a další (článek zde). Výborný online nástroje pro virtuální činnost oddílů.

PřílohaVelikost
PDF icon Kolotoč nápadů (#5) - Facebook v oddílech2.7 MB